Kuchařka Nero Wolfe

Nero Wolfe je detektiv - hlavní postava dlouhé řady novel amerického spisovatele Rex Stouta (1.12. 1886 - 27.10. 1975). Bydlí ve staré čtyřpatrové kamenné budově v New York City na Západní 35. ulici. Nero Wolfe Zde žije se svým asistentem Archie Goodwinem, kuchařem Fritzem Brennerem a opatrovatelem orchidejí Theodorem Horstmanem. Nero Wolfe totiž má jen dvě lásky: orchideje a jídlo.
Kuchařka napsaná Nero Wolfe ("The Nero Wolfe Cookbook") byla poprve vydána v roce 1973 ve Spojených státech v nakladatelství Viking Penguin Inc. U nás vyšla v nakladatelství Paseka v roce 1996 v překladu Kateřiny Bajzíkové. Kniha je sestavena z krátkých úryvků textů z románů Rex Stouta, které jsou doplněny recepty pokrmů o kterých se v dané pasáži jedná. Jídla připravuje pro Nero Wolfe a jeho hosty kuchař Fritz a do některých se pustí i detektiv sám. Všechna jídla uvedená v knize (napočítal jsem jich 270), byla podle autora románů skutečně připravena a odzkoušena.
Rex Stout to v předmluvě potvrzuje slovy:
"Všechny speciality uvedené v románu "Příliš mnoho kuchařů" jsme se svou přítelkyní Sheilou Hibbenovou několikrát uvařily a odzkoušeli, ... konečné znění receptů pak upravila Barbara Burnsová a také ona uvařila řadu jídel, nebo na ně dohlížela, stejně tak učinil přítel Michael S. Roman."

Nero Wolfe nás varuje:
"Prosím nesvěřujte tyto pokrmy svému kuchaři, leda-že by to byl skutečný umělec. Připravujte je sami a pouze pro příležitosti, jež jich budou hodny."

Archie Goodwin o Nero Wolfe říká:
"Jeho vztah k jídlu je vyloženě osobitý. Podává li Fritz mísu pečených holoubátek a některé z nich je vykrmenější než ostatní, Wolfe ho ukořistí. Vázne-li přísun mateřidouškového medu z Řecka, jsem na rozdíl od něj ochoten připustit, že americký med je na lívancích zcela přijatelný. "A tak dál....

"Co se týče vyrušení z jídla, naprosto nic s ním nehne: sedí-li už jednou na své židli za stolem opustí ji až po posledním soustu sýra nebo moučníku".

Fritz Brenner kuchař Nero Wolfe filozofuje:
"Fakta o jídle a jeho přípravě může nastudovat a pochopit kdokoliv se zdravým rozumem. Pokud však nemáte vrozený kuchařský cit, jediné co lze očekávat, je, že vaše výtvory budou poživatelné. Budou-li snad někdy pamětihodné, půjde spíš o štěstí. Pan Wolfe říká, že tajemství velkého vaření není jako u jiných umění uloženo v mozku. Tvrdí, že nikdo neví, kde se vlastně nachází."

Odkazy:
 • Stránka Nero Wolfe

  Do Dadalovy kuchařky jsem pro převzal několik pečlivě vybraných receptů pro stejné labužníky jako je Nero Wolfe.
  Recepty v DDK:
  Lívance
  Kukuřičné placky
  Letní klobásky
  Klobásky desatera koření
  Míchaná vejce
  Burgunská ztracená vejce
  Zapékaná vejce se smetanou
  Vejce Boulangére
  Vaječná omeleta se žampiony a mandlemi
  Meruňková omeleta
  Kachní roláda
  Kuřecí frikasé se špenátovými knedlíčky
  Obalovaná vepřová panenka
  Vepřové dušené na pivě
  Dušená vepřová panenka
  Grilované vepřové medailonky
  Vepřové filety na kořeněném víně
  Dušená brokolice
  Cuketa s kyselou smetanou a koprem
  Pyré z lilků
  Mrkev po vlámsku
  Pěna ze salátové okurky
  Avokádo s řeřichou
  Celerový salát s ananasovým melounem
  Briošky
  Domácí žemle
  Kyselá omáčka
  Koprová omáčka
  Krémová omáčka
  Celerová omáčka
  Omáčka "a la Vatel"se žampiony
  Sýrová omáčka
  Sýrová rajská omáčka
  Omáčka Béarnaise
  Vlámská olivová omáčka

  nahoru
  ZPĚT do kapitoly
  HOME