PRIMA VAŘEČKA - TV seriál

Logo pořadu Prima vařečka Kdysi úspěšný televizní seriál na televize Prima, jsem sledoval pravidelně od jeho počátku tj. někdy od roku 1999. Protože se jeho vysílací čas dlouho kryl s hlavními televizním zprávami, řešil jsem toto dilema tak, že jsem pořady nahrával. Při pozdějším přehrávání jsem recepty přepisoval do počítače a zaznamenával jsem si i zde podavané rady, kniha receptů nebyla dlouho ještě k dispozici. Původní recepty jsem zkoušel a často doplňoval svými poznámkami a vysvětlivkami o surovinách apod. Pořad mne zaujal, protože sem přicházeli docela "obyčejní lidé" a přinášeli většinou své, jistě nejlepší, rodinné a odzkoušené recepty, aby přece v televizi obstály. Během pořadu zkušení pomocníci, většinou mladí kuchaři, vysvětlovali a zdůvodňovali jednotlivé úkony a kroky. Ve sloupcích pro hosty jsme se mohli dovědět mnoho zajímavého o použitých, často tehdy ještě neobvyklých, surovinách. Uváděné recepty byly zveřejněny až mnohem později, asi tak v polovině roku 2001. Nejprve se začaly některé - ty vítězné, objevovat v časopise "Vlasta".

Všechny uvedené recepty splňovaly podmínky, které jsem si stanovil pro výběr do své domácí sbírky a později nazvané "Dadalova kuchařka":
- byly uvařeny téměř "na živo" během pořadu - pocházely z kuchyní našich maminek a tatínků - byly mnohokrát odzkoušeny - jejich chutnost byla na konec pořadu vždy nějakým způsobem vyhodnocena a komentována.

A tak jsem se k těmto záznamům uloženým v počítači často obracel při rozhodování "co dnes dobrého uvařit?"
Konečně až v roce 2002 vyšla knižně velká kuchařka "Mňam aneb Prima vařečka", která obsahuje 500 receptů uvařených v pořadu od září 2001 do začátku roku 2002 a pak další.

V Dadalově kuchařce najdeme výběr receptů od roku 1999 a někdy jsou jejich původní verze doplněny již zmíněnými osobními poznámkami. Po vydání knih z pořadu, bylo již zbytečné recepty z pořadu v DDK uvádět.

Televizní pořad "Prima vařečka" jsem dříve považoval za jedničku svého druhu vůbec, zejména pro svoje zaměření na nás obyčejné lidi-kuchaře a kde jsme vůbec nepřítomnost "hvězdných" šéfkuchařů ani nepociťovali.

nahoru
ZPĚT do kapitoly
HOME
[CNW:Counter]